Kitap & Edebiyat Aile & Çocuk

YETİŞKİNLER İÇİN: OYUN OYNAMA SANATI


Gamze Erdem Özcan 1 Haziran 15:57

Oyun, çocuğun kendini ifade biçimidir. Oyunlarında, onu üzen ya da mutlu eden etkilendiklerini bir şekilde dışa vurur. Aslında diğer bir deyişle oyun, çocuklarımızı okumak adına fırsattır. Çocuk da oyun yoluyla hem ifade hem terapi eder. Zaman zaman çocuklarımızla oyun oynarken sıkılırız. Nasıl oynayacağımızı bilemeyiz. Bazen oyunda anlatmak istediklerini anlarız ama nasıl tepki vereceğimizi bilemeyiz. Hatta tepki verip vermeyeceğimiz konusunda bile arada kalmışlık yaşarız.

"Oyunlar, en yüksek araştırma şeklidir."

Albert Einstein

Oyunun gücünü keşfet

Her bir ebeveynin öncelikli isteği, sağlıklı bir birey yetiştirebilmektir. Beslenmesine, bakımına dikkat ettiğimiz kadar, ruh sağlığını da önemsemek isteriz. Ancak ne kadar dikkat etsek de hayatın akışında bize bağlı ya da bağımsız olarak etkilendiği bazı durumlar yaşar. Onda izler bırakan yaşadıkları ile mücadeleyi bilemez. Öfkesini, kızgınlığını, üzüntüsünü nasıl yaşayabileceği konusunda bir fikri yoktur. Zamanla örnek almaya başlar. İfade konusunda hem kendimizi hem çocuğumuzu iyileştirmek adına Oyun Oynama Sanatı tam bir yol gösterici. Oyunlarda nası yönlendirmeler yapılmalı ya da yapılmamalı konusunda çok güzel rehberlik ediyor.

Çocuğuma kitaplarla öğretmeyi denedim,

Afallayıp şaşkınlıkla suratıma baktı.

Disiplin için net ifadeler kullandım,

Hiç de kazançlı çıkmadım.

Ümitsizliğe kapıldım, vazgeçtim.

"Ben bu çocuğa nasıl ulaşacağım?" dedim ve ağladım.

Anahtar kelimeyi verdi elime:

"Gel" dedi, "oyna benimle."

Yazarı bilinmiyor. (Aletha Solter tarafından uyarlandı.)

Birçok ebeveyn "gezdireyim, bakımını yapayım" ama "lütfen oyun oynamak istemesin, gerçekten oynarken ruhum daralıyor, zorlanıyorum, devam ettiremiyorum" gibi tepkiler verir. Bu kendi geçmişimiz ve çocukluğumuz göz önüne alındığında olağandır. Bizimle de oynanmamıştır, nasıl oynayacağımızı bilemeyiz. Keza çocuğumuzu tam da kendi çocukluğumuz olarak görürüz ve tepkisel davranmaya, tetiklenmeye müsait oluruz. İşte Solter de adım adım bağlanma sorunlarına ışık tutarak önce size, sonra sizin elinizle çocuklarınıza bir yara merhemi uzatıyor.

"Oyunlar, bedeni ve zihni yağlar."

Benjamin Franklin

Ebeveynlik üzerine yazılmış kitaplarda okumaya devam etmemi sağlayan en önemli faktör çeviridir. Verdiği mesajlar ne kadar değerli olursa olsun iyi çevrilmemiş bir kitabı okumayı sürdüremem. Odaklanamam ve anlam karmaşasına düşerim. Oyun Oynama Sanatı, çevirisinin yalınlığı ve akıcı anlatımıyla da kolay okunabilecek kitaplardan. Ayrıca baştan sona bir nefeste okumanın tadı başka olsa da bir başucu kitabı. Çünkü bağlanma oyunları yoluyla sınır koyma, tuvalet eğitimi, kardeş rekabeti, yalan söylemek gibi disiplin konularında oyunlara değinirken; kardeş doğumu, boşanma, kaza, tedavi, zorlu olaylara hazırlık, ebeveyn öfkesi gibi travmatik sorunlara da oyunlar öneriyor. Yani elinizin altında sürekli olması gereken rehber ebeveyn kitaplarından.

Aletha J. Solter

Aletha J. Solter, bilinçli ebeveynlik konusunda dünya çapında ünlü bir uzmandır. İsviçre Cenevre Üniversitesi'nde insan biyolojisi manastırı, California Üniversitesi'nde psikoloji doktorası yapan Solter, Aware Parenting Instute'un (Bilinçli Ebeveynlik Enstitüsü) kurucusudur. İki çocuk annesi olan Solter, dünyanın pek çok ülkesindeki anne ve babalar ve profesyoneller için bilinçli ebeveynlik workshopları düzenlemektedir. "Oyun Oynama Sanatı" kitabı ile de anne babalar için oyun oynama becerilerini yazdı. Bana göre oyun oynama becerilerinden çok daha fazlasını buluyoruz. Bu yüzden tüm ebeveynler, çocuğa bakımverenler ve profesyonel çocuk ruh sağlığı çalışanlarına tavsiye ediyorum.

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum