Aktüel

YILBAŞI PARTİSİ İÇİN HAZIR MISINIZ?


Deniz Tanyolaç 7 Aralık 13:45

2021 yılınız nasıl geçti bilmiyorum ama 2022 yılının hepimize şans, sağlık, mutluluk ve başarı getirmesine çok ihtiyacımız var. Bu nedenle güzel bir başlangıç için yılbaşı partisi ile sevdiklerinizle güzel bir parti organize etmeye ne dersiniz? Menünüz, dekorasyonunuz, kıyafetleriniz ile harika bir görüntü elde etmeniz için size fikir vermeye ve ilham olmaya geldim. Yeni yılı şık bir şekilde karşılamaya hazır mısınız?

Noel her yıl Hristiyanların çoğu tarafından 25 Aralık günü kutlanır. Ayrıca Türkçe'ye Fransızcadan geçen Noel sözcüğünün kökeni Latince Natalis (doğum) kelimesidir.

Yılbaşı partisi için hazırlıklarına başlamadan önce biraz geçmişe gitmek istiyorum. Bir yılın bitimi ve yeni bir yılın başlangıcı olarak kutladığımız yeni yıl, Gregoryen takvimine göre yılın ilk resmi günüdür. Peki Türkler tarihte yılbaşı kutlaması yapıyorlar mıydı? Yaptığım araştırmalar sonucunda elde ettiğim bilgilere göre yılbaşı geleneği Orta Asya Türk toplumunda "Çam Bayramı" olarak kutlanırmış. Hatta Noel'in Türklere özgü olduğuna dair bilgiler var.

Akçam ağacı

Eskiden babaanne ve anneannelerin evinde duvara asılmış kilimler olurdu hatırlar mısınız? Ağaç desenli modeller hemen hemen her evde dekoratif olarak ya kilimlerde ya kırlent kılıflarında yerini almıştır. Peki hiç merak ettiniz mi bu ağacın anlamı nedir? Türk motiflerinde sıklıkla gördüğünüz bu ağaç Akçam ağacıdır.

Akçam eski Türklerde dünyanın merkezindeki yaşam ağacıdır. Halı ve kilim desenlerinde bolca kullanılır.

Ön Türklerde ve İslamiyet'in kabulüne kadar olan dönemde, Türkler ve Sümerlerde de Nardugan Bayramı -yani yeni yıl- kutlanırmış ."Nardugan" kelimesi nar yani güneş, dugan/tugan yani doğan anlamına gelen kelimelerin birleşimi ile oluşmuştur. Yani anlamı güneşin doğuşudur. 21 Aralık günü gündüzün geceyi yendiği kabul edilerek Akçama kurdelelerle dilekler yazılırmış. Yine 21 Aralık günü insanlar evlerini temizler, yemekler hazırlar, giyinir süslenirmiş. Akçamın etrafında dans edip şarkı söyleyerek eğlenirlermiş.

Siz de benim gibi yılbaşında neden çam ağacını süslediğimizi merak ettiniz mi? Çam ağacı paganların doğaya saygı duruşu simgesidir. Çin ve Mısır'da her mevsim yeşil kalan yaprakları ile ölümsüz yaşamın simgesi olmuştur. Yeni bir yıla girerken zamansızlığı vurgu yapmak için çam ağacı süslenir. Bir bilgiye göre de 1494 yılında Sebastien Brant evinin penceresine elmalarla süslediği çam dallarını asmış. Bunu gören konu komşu da ona özenerek evinin bahçesindeki çam ağaçlarına kendilerince süsler asmış ve böylece çam süsleme adeti başlamış.

Parti başlasın!

Ailenizle ya da arkadaşlarınızla -misafirleriniz kim olursa olsun- eğlenceli bir yılbaşı partisi için hazırlıklarınızı planlayın. Sofistike ve romantik bir masa bence bu geceye yakışır. Bu yüzden altın renklerinde dekoratif objelere bolca yer verin. Siyah renklere tamamlayacağınız parçalar masanızın şıklığını arttıracaktır. Örneğin altın rengi bir şamdan ve siyah mum... Masanızda tabaklarınız, kadehleriniz de bu ışıltıya ayak uydursun. Aynı zamanda bitkiler, kozalaklar, çiçekler ile de masanıza renk katabilirsiniz.

Bence yılbaşı partisine en çok yakışan içki şarap. Tercihiniz şaraptan yana ise en güzel kadehleriniz ve peynir tabaklarınız masadaki yerini çoktan almalıdır. Peki peynir tabağını nasıl hazırlarız? Peynir tabağınızı hazırlarken seçtiğiniz şarap etkili olmakta. Mozarrella ve kaşar peyniri beyaz şarapla tercih edilmeli. Kırmız şarap tercih ettiyseniz eğer eski kaşar, kars gravyeri, gouda gibi yüksek aromalı peynirler kullanın. "ŞOK marketlerinde" bu peynirlere denk gelebilirsiniz. Stoklamayı unutmayın. Yine kırmızı şarapla rokfor ve gorgonzola tabağınızda yer alabilecek tür peynirlerdir. "A101 marketlerinde" ara ara denk gelip stokladığım ürünlerden tavsiye ederim. Tabağınıza yine kraker, galeta ekleyebilirsiniz. Aynı zamanda zeytinler, incir kayısı gibi kuru meyveler, çiğ badem kaju gibi çerezler ve taze üzüm, salam, pastırma, hindi füme gibi şarküteri ürünleri ile tabağınızı tamamlayabilirsiniz. Unutmayın sunum tabağınızdaki atıştırmalıklar şenlikli bir şekilde hazırlandığında bir parti havası yaratır. Masanızda ağır yemekler yerine misafirlerinizin bütün akşam boyunca atıştırabileceği kolay mezelere yer verin.

Yılbaşında parıldayın

Yılbaşı partisi için fotoğraf çekilmeyi unutmayın! Bu yüzden evinizde bir köşeyi bunun için süsleyin. Çam ağacınız varsa güzel LED ışıklıklardan renkli bir ortam yaratabilirsiniz. Aynı zamanda masanıza yakışır parıltılı balonlar ile bir alan oluşturabilirsiniz. Uçan balonlar güzel bir görüntü oluşturacaktır. Yılbaşı için aydınlatma çok önemli. LED ışıklar bu konuda size yardımcı olacaktır. Ayrıca bol miktarda mum ile odanızı renklendirin.

https://www.youtube.com/watch?v=Dy9yITwkHAY

Yılbaşında çocukları da unutmayın. Masanızı onlar için eğlenceli bir konsept hazırlayabilirsiniz. Örneğin yılbaşı partisi için gözlükler, şapkalar ve aksesuarlar işinizi görecektir. Çocuklarla sofranızı süsleyecek “Çubukta Çikolatalı Marshmallow” hazırlamaya ne dersiniz? Beraber eğleneceğiz oyunları da listenize ekleyin; klasik tombala tabii ki vazgeçilmezimiz. Tabu, monopoly, twister de diğer seçenekler... Beraber hem eğlenip hem güzel vakit geçirmek için karaoke yapmaya ne dersiniz? Bolca şarkı söyleyin ve dans edin!

Masanız kadar kıyafetlerinizin de geceye uygun olmalı. Işıltılı her şey yılbaşı için uygundur. O zaman bu gece için seçeceğiniz kıyafete de biraz parıltı ekleyebilirsiniz. Bu sezon parıltılı eteklerin, ceketlerin moda olduğundan bahsetmiştim. Geceye uygun, böyle bir kombin yapabilirsiniz. Parlak eteğinizi beyaz bir bluz, kazak ve topuklu bir ayakkabı ile tamamlayabilirsiniz. Hem şık hem spor bir model için ise eteğinizi düz bir tişört ve küpeler ile tamamlayabilirsiniz.

Peki geceyi neon kıyafetlerle aydınlatmaya ne dersiniz? Gece eğlencenize neon rengi parlayan dövmelerle de renk katabilirsiniz.

2021 yılı itiraf etmeliyim ki bir çoğumuz için zor bir yıl oldu. Bu yüzden yeni yıla güzel bir başlangıç için geçmişi geçmişte bırakıp yeni yıl için bir kadeh kaldıralım. Mutlu yıllar...

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum