Kitap & Edebiyat

Yolun Sonundaki Okyanus Kitabı: Bir Neil Gaiman Kitabı


Onur Ömer Düzgün 14 Ağustos 12:38
American God’s” yazım için araştırma yaparken "Yolun Sonundaki Okyanus" kitabının da dizi çekimi için çalışmaların başladığını gördüm. “Kıyamet Gösterisi, Amerikan Tanrıları” kitaplarını okumadan dizisini izlediğim için suçluluk duyuyordum. Bir kural vardır sonuçta: “Eğer filmin veya dizinin kitabı varsa önce kitabı oku!Neil Gaiman, bence fantastik edebiyatın taçsız prensi. Kurgularına bakınca bana hak vereceksiniz. Fantastik öğelerin işlenişini görünce de düşünceniz perçinlenecek. Karavan sakini iseniz dizilerin konusuna biraz hakimsinizdir. Kısaca hatırlatacak olursam Amerikan Tanrıları’nda, kendi yurtlarından Amerika’ya göç eden insanlar ile getirdikleri inançlarının -yani tanrılarının- zaman geçtikçe unutulması ve yeni tanrılar ile girdikleri savaş anlatılıyordu. Kıyamet Gösterisi ise Terry Pratchett ile ortak kaleme alınmış bir eserdi. Bir iblis ve meleğin dost olup kıyamet gününü engellemeye çalışmasını anlatıyordu. Büyük heyecan ile aldım “Yolun Sonundaki Okyanus”u. Emin olun arka yazısına veya yorumlara dahi bakmadım. Dizisinin çekileceğini duyduğum için direkt sepetime attım ve gelir gelmez okumaya başladım. Elimden de bırakamadım. Kısa süre içerisinde bitirdim.

“Bu kadar övdün ama kitabın konusu nedir?"

Hem Joseph Campbell “Kahramanın Sonsuz Yolculuğu” kitabında hem de Celil Oker “Yeni Başlayanlar İçin Hikaye Anlatıcılığı” kitabında, “Hangi kitaba bakarsanız bakın mutlaka bir yolculuğu anlatır.” derler. Haklıdırlar çünkü her kitap gerçekten bir yolculuğu anlatır. Bazen bir yere seyahat olur, bazen mecburi gidişler olur, bazen ise içsel bir yolculuk olur. Yolun Sonundaki Okyanus kitabımızda da kahramanımız bir cenaze haberi sonrası çocukluğunun geçtiği evine/muhite dönüyor. Orta yaşlı bir adam olan kahramanımız kendi evlerinin yıkıldığını ama çocukluğunda bile eski olan ilerideki çiftliğin, orada durduğunu görüyor. Bazı şeyler hatırlamaya başlıyor. Arabasını çiftliğe doğru sürüyor. Aklına çiftlikteki kız geliyor. Kendisi yedi yaşındayken kız on bir yaşındaydı. Lettie Hemstock adındaki bu kız, çocukluğunda kahramanımıza zor bir durumu karşısında yardımcı oluyor ve arkadaş oluyorlar.

Bu olaylar ne?

Arabasını çiftliğe doğru sürüp çiftliğin karşısında bulunan gölün kenarına gidiyor. Banka oturunca geçmişine dair anıları hatırlamaya başlıyor. Küçük bir kedisi olduğunu ve kediyi bir madencinin ezdiğini hatırlıyor önce. Sonra onun yerine aldıkları başka bir kedi aklına geliyor. Ölen kediyi çok severken yeni kediden hiç haz almadığını içtenlikle bize anlatıyor. Kısaca hatıraları çorap söküğü gibi yenilerini tetikliyor ve bastırdığı fantastik olayları ve Lettie’ye ne olduğunu hatırlıyor. Sürpriz bozan olmasın diye detaya girmiyorum ve yüzeysel anlatıyorum. Fantastik öğeler ile süslü bu kitabın tadını kendiniz çıkartın. Yok, illa “sen anlat.” diyen olursa ayrıca anlatırım. Yolun Sonundaki Okyanus kitabını bitirdiğim için sabırsızlıkla dizinin çekilmesini bekliyorum. Acaba ortaya nasıl bir şey çıkacak?
Bu yazıyı kargala!
0 Yorum