Sinema & TV

YÜKSEK GERİLİMLİ MİNİ DİZİ: GÖZLERİNİN ARDINDA


Alp Eren Akkaya 11 Ağustos 07:53

Bu yazıda konumuz bir mini olan Gözlerinin Ardında. Kendisi kısa olsa da, hakkında uzun bir sohbet yapılabilecek kadar güzel bir yapım. Dizi, 6 bölümden oluşan "çerezlik" bir dizi. Tamamen rastgele bir seçime dayalı olarak izlediğimiz Gözlerinin Ardında, esasen tanıtımıyla ilgimizi çekti. Fragmanındaki puslu havası ve başrolündeki güzel ama bir o kadar soğuk karakterimizin bakışları bizi içine sürükledi. Yani adına yakışır bir özelliği var ana karakterin.

Netflix'in orijinal içeriklerinden biri olan Gözlerinin Ardında, 17 Şubat tarihinde yayınlanmaya başladı ve haftada bir bölüm şeklinde ilerledi. Sarah Pinborough‘ın Behind Her Eyes isimli kitabından uyarlanan dizi, izleyenlerini memnun etti. Yayımlanmasından kısa süre sonra, Netflix Top 10 listesine girmeyi başardı ve uzun bir süre 1. sırada kaldı. IMDB listesinde ise 7.3 puan alarak kitaptan uyarlanmış diziler arasında hiç de kötü olmayan bir yer edinmiş oldu.

Dizide dikkate alınması gereken iki harikulade oyunculuk performansı var. Bu ikilinin altını çizmeden geçecek olursak haksızlık ederiz. Diğer vasat performanslardan sıyrılan iki isim Eve Hewson ve Robert Aramayo. Başrolleri göğüsleyen bu ikili tam anlamıyla döktürmüşler.

Dizideki tüm oyuncu kadrosu ise şöyle:

Eve Hewson - “Adele”

Robert Aramayo - “Rob”

Tom Bateman - “David”

Krissy Ashton - “Actress”

Tyler Howitt - “Adam”

Simona Brown - “Louise”

Özellikle Eve Hewson’un karakteriyle olan uyumuna hayran kaldım. Bakışları, davranışları, -hatta bazen- sadece nefes alışı bizi germeye yetti. Kendisini birkaç filmden yakından tanımaktayız. Her ne kadar Robin Hood filmi ile eleştirmenlerin ağır eleştirilerine maruz kaldıysa da Gözlerinin Ardında ile kara bulutları dağıttı.

Gözlerinin Ardında bize ne vaat ediyor?

Dizinin konusu hakkında detaylı bilgi vermeyeceğim. Her dakikasını orijinal şekilde tatmanızı istiyorum. Zira bu dizi, bizim damağımızda uzun zaman gitmeyen hoş bir tat bırakmıştı. Kısaca başrolümüz, eşinden yeni boşanmış ve bir çocuk annesi bir hanımefendi. Ayrılığın sorunlarını hala bünyesinden atamamış ama oğluyla basit bir yaşam sürmeye çalışan bir anne. Ama bu basitliğin yerini şehre yeni taşınan Dr. David’in sekreterliğini yapmaya başlamasıyla kargaşa devralıyor. Dr. David, eşi Adele ve başrolümüz arasında başlayan bu aşk üçgeni hayatlarını karmakarışık bir hale getiriyor. Üstüne bir de “tesadüfi” şekilde başlayan Adele/Louise arkadaşlığı karanlık gizemlerin, geçmişte yaşanan olayların ve mistik sırların açığa çıkmasına neden oluyor.

dizi

Herkesin sırlarına saygı duymalısın. İnsanlar hakkında her şeyi bilemezsin. Öyle olsa delirirdin!

Sona yaklaşırken

Genel anlamda dizinin eksik kısımlarından da bahsetmek gerekirse; ilk bölümlerdeki durağanlık ve kişiler arasında geçen sahnelerin gereksiz uzun olması biraz sıkıcı. Bazı sahneler kısa kesilip daha akışkan bir ilerleme sağlanabilirdi. Yine de diziyi çok beğendiğimi belirtmeliyim. Yapısal olarak gizemli, sürükleyici, insanları şoka uğratan dizileri hep beğenmişimdir. Bu dizi, bu hisleri sonuna kadar yaşatan, izleyicisini dizinin içine sokan bir yapım. Özellikle son bölümlere doğru artan adrenalin ve gerilim, beni koltuğumda doğrularak izlemeye itti. Dizi, zaten gerginliği mükemmel şekilde hissettirirken bir de ortaya cinayet çıkartıyor. Anlamaya çalışırken elinizde üç karakter bir de cesetle kendinizi çırılçıplak hissediyorsunuz. Kim öldü? Neden öldü? Bu kadın neden böyle? Bu sorular ile boğuşurken bir bakıyorsunuz ki final bölümüne kadar gelmişsiniz. Son 3 bölümünü hafta hafta takip ettiğim için, final bölümü için gün saydığımı söyleyebilirim.

Açıkçası hayatım boyunca birçok dizi izledim ancak sonuyla beni bu kadar şaşırtan bir dizi daha olmamıştı. Son olarak dizide argo ve cinselliğin olduğunu da unutmamak gerekli tabii ki.

Bizim diziye olan puanımız 8/10.

Bir önceki yazıma göz atmak isterseniz link burada.

i have suggestion for you guys. you should watch this TV show. it was very good and entertaining. best tv series i watched it 2 months ago and i couldn't forgot it.

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum