Bilim & Teknoloji

Yurtdışından Alışveriş: Aliexpress Mi Wish Mi?


Uğur İşçeviren 10 Temmuz 16:43
Alışveriş yapmak hepimiz için artık bir rahatlama metodu. Bunun bilimsel olarak da birçok psikolojik karşılığı var. Hatta rahatlama dışında bağımlılık ve depresyonu aşmak ile olan ilişkisi de belirlenmiştir. Hem ülkemizde hem dünyada alışveriş bir çılgınlık halini aldı adeta. Özellikle kadınların bu konudaki katkısı çok daha fazla olduğu malum. Ülkemizde Hepsiburada, Gittigidiyor, Trendyol ve n11 gibi sitelerde online alışveriş yapmak çok kolay. Ancak ekonomik olarak artık öyle kolay alışveriş yapamıyoruz. Bu yüzden alternatif bir metot mevcut: Yurtdışı!.. Bu konuda birçok seçenek (Gearbest, Banggood, Dealextreme) olsa da belirgin iki alternatif var. AliExpress ve Wish... Peki hangisi daha doğru tercih bizim için?

Kuruluşları aynı yıl

Öncelikle biliyoruz ki iki mağaza da aynı mantık ile çalışıyor. Online pazar yeri... Yani alıcıya ve satıcıya güvenli alışveriş imkanı sunan ve herkesin bir araya geldiği bir alan. Yani tenhada alışveriş yapmak yerine herkesin bir araya geldiği ve kurallara bağlandığı bir yerde elbette siz de satıcı da daha rahat edecektir. Bu anlamda "global eBay" diyebiliriz ikisine de. Amazon gibi kendi satış kanalları mevcut değil. Ancak bu benzerlikleri dışında birbirinden belirgin şekilde ayrıldıkları kısımlar mevcut.
AliExpress 2010 yılında, Jack Ma tarafından kurulan AliBaba Grup altında hizmete açıldı. Tamamen Çinli satıcıların yer aldığı platform o günden bugüne dünyanın en büyük online ticaret sitelerinden birine dönüştü. Keza Wish de aynı yıl Amerika'nı Kaliforniya eyaletinde kuruldu. Yani Wish özellikle ülkemizde geç yayılım gösterse de aslında iki firma da aynı yıl kuruldu. Hatta Wish, birkaç yıl sonra Amazon tarafından 10 milyar $'lık bir teklif alsa da kabul etmediler. Kurucuları eski Google programcıları olan Peter Szulczewski ve Danny Zhang... Peki bu iki firma arasındaki farklar nelerdir? Alışveriş yaparken hangisini seçmeliyiz?

Fiyatlandırmada AliExpress daha üstün

Burada AliExpress net olarak öne çıkıyor. Bunun da basit bir sebebi var. Aliexpress satıcılarından %5 komisyon alırken Wish'te bu oran %10. Doğal olarak bir çok satıcı bu farkı fiyata yansıtıyor. Hatta "dropshipping" yapan birçok satıcı ürünü Aliexpress'ten alıp Wish'te satışa koyuyor. Zaten ilk yıllarında AliExpress satıcılardan para kazanamıyordu. Tek amaç bilinmekti. O derece bir karsızlık güdüyordu Çinliler. Ancak yine de güçlü satıcılarda her iki fiyatın da aynı olduğunu görebilirsiniz. Küçük satıcılarda ise durum bariz bir şekilde Çin lehine. Yalnız burada çok önemli bir kısım var ki o da Wish'in kupon ve kampanyaları. Yani bir ürünü liste fiyatından incelerseniz Çinli firma daha iyi gelebilir ama kupon ve kampanya konusunda Wish kesinlikle daha büyük indirimler sunuyor. Yine de fiyat konusunda tercihimiz Çin'den yana.

Güvenilirlikte burun farkıyla Wish

Esasen bu konuda çok ciddi bir fark olmasa bile Wish'in satıcı kuralları daha katı. Yani Wish'te satıcı olmak için uygulanan kriterler daha zorlayıcı. Böylece müşterilerin dolandırılma riski azalıyor. Özellikle bilinçli olanların... Ancak sistemi ilk deneyimleyecek müşteriler doğal olarak müşteri, mağaza ve ürün puanı gibi kavramlardan uzak olacaktır. Bu da kötü bir deneyimle sonuçlanabilir. Aslında biraz vakit geçiren herkes güvenilir satıcılara erişebilir. Yine de "kutudan hıyar çıkması" durumunda Wish daha hızlı ve alıcı odaklı davranıyor.

Ürün yelpazesinde durum karışık

Eğer bir üründe daha çok seçenek arıyorsanız AliExpress'e bakmak daha mantıklı. Yani özellikle aksesuar ve tamamlayıcı yan ürün sınıfında neredeyse yüzlerce satıcı mevcut. Ancak şu da var ki hepsi neredeyse aynı ve yüksek puanlı birkaçı dışında aynı ürüne başka bir satıcıdan erişmek riskli. Bu yüzden çok daha fazla sayıda olsa da erişilebilirlik anlamında iki platform da benzer. Sonuçta herkes, kataloğun içinde kaybolmak istemez. Yine de şu kesin ki Çinliler daha fazla kişiyi birbirine bağlıyor. Amerikalıların daha bağlayıcı olduğu kısım ise satıcı coğrafyası. Wish global anlamda daha geniş bir satıcı kitlesi ile hizmet veriyor. Zaten iki platformun arasındaki en belirgin fark da bu: AliExpress, Çin menşeyli bir site iken Wish hem Amerika hem de Avrupa merkezli satıcıları bünyesinde barındırıyor. Ayrıca Amerikalı firmada büyük markaların ürünlerini bulmak da mümkün ki bu da önemli bir faktör. Yani totalde daha fazla seçenek istiyorsanız AliExpress kullanın ama daha kısıtlı ve daraltılmış bir arama yapmak isterseniz Wish seçin.

Günümüzde hız herşeydir

Ürünü almaya karar verdiniz. Sepete attınız ve ödemeyi yaptınız. Bekleme süreniz ne olmalı sizce? Bu soruya yaklaşık iki sene evvel cevap verseydiniz muhtemelen 30-45 gün arası olurdu. Bu yüzden o günlerde bu sorunun bir önemi yoktu. Kargonun 4-5 gün evvel gelecek olmasının da... Ancak artık var. Çünkü bekleme süreleri 2 haftaya kadar düştü. Bu da kargolama hızını önemli hale getirdi. Kargo konusunda Çinlilerde ücretsiz seçeneklerin çokluğu birçoğumuz için tercih sebebi olsa da Wish'teki kargolama hızı daha üstün ve bu fark 4-5 güne kadar çıkıyor. Zaten firmanın bu konuda da belirgin kısıtlamaları mevcut. Son dönemde yaptığım birkaç AliExpress alışverişimde satıcı ürünü kargoya vermediği için alışverişimi iptal ettim. Ancak dediğim gibi burada kargonun ücretsiz oluşu kimileri için bu süreyi tolere eder hale getiriyor.

Sonuçta ikisinde de aradığınız ürüne dair çok fazla detay mevcut. Derdiniz eğer yüzlerce seçenek arasından en ucuzunu bulmaksa kaynağınız Çin olsun ama eğer "daha hızlı ve biraz daha güvenli olsun" diyorsanız Amerikalıların sitesine üye olmak zorundasınız. (Gerçekten!..) Elbette her iki firma ile yaptığınız alışverişten memnun kalıp mutlu olma olasılığınız yüksek. Hatta belki depresyondan bile çıkabilirsiniz ama siz yine de dikkatli olun ki alışverişiniz yeni bir depresyona sebep olmasın.

Bu yazıyı kargala!
1 Yorum
ahmetesadcaglar
ahmetesadcaglar
20:05 @ 22.11.2022
Bir de farklı bir yaklaşım getiren glocalzone var, sistemleri çok yaratıcı, özgün mü, öncüleri var mı bilmiyorum ama bana iyi bir fikir gibi geldi.