Moda & Trend

YÜZ ŞEKİLLERİNE GÖRE AKSESUAR SEÇİMİ


Deniz Tanyolaç 6 Şubat 11:17

Bir akşam yemeğine davetlisiniz. Kıyafetinizi ayarladınız, her şey tamam! Peki aksesuar seçiminiz geceye ve kıyafetinize uygun mu? Kıyafet seçimi kadar önemli olan aksesuarlarımızda nelere dikkat etmeliyiz? Mağazada çok beğendiğiniz aksesuar neden göründüğü kadar güzel durmadı? Aksesuar seçimlerinizde yüz şekliniz ve ten renginiz çok önemli. Yazımda "aksesuar seçiminizde dikkat etmeniz gereken püf noktalardan" bahsedeceğim. Siz de seçimde kararsızlık yaşıyorsanız yazımı okumaya devam edin.

Aksesuar seçimlerimizde çoğu zaman kıyafetlerimiz ve kullanacağımız yerin uygunluğuna bakarız. Aslında daha önemli bir konu var; “ten rengimize ve yüz şeklimize uyumu”. Peki yüz şeklinizi ve ten renginizi tam olarak tanımlayabilir misiniz? Bunun için aşağıda verdiğim bilgilere bakarak yüz şeklinizi belirleyip size uygun olan takıları tercih edebilirsiniz. Bir sonraki yazımda ten renginize göre aksesuar seçiminde dikkat etmeniz gereken püf noktalardan bahsedeceğim.

Yüz şekliniz hangisi?

Aksesuar seçiminde çoğu zaman doğru tercih yapmakta zorlandığınızı biliyorum. Bunun için aksesuar alışverişi yapmadan önce yüzünüzün şeklini bilip alışverişinizi ona göre yapmalısınız. Öncelikle saçınızı geriye doğru toplayıp farklı açılardan yüzünüzü gözlemleyin. Aşağıdaki yüz modellerinden hangisinin size ait olduğunu bulun.

1.Yuvarlak yüz modeli

Dairesel bir şekle sahip, genişliği ve eşitliği neredeyse eşit olan yüz şekli; yuvarlak yüz şekli olarak kabul edilir. Eğer yüz şekliniz yuvarlak yüz ise öncelikle hedefiniz yüzünüzü uzatacak modeller tercih etmek olmalıdır. Bu yüzden; uzun sarkık küpeler, uzun kolyeler, dikdörtgen çerçeveli gözlükler tercih edilmelidir.

Yüzü daha geniş gösterecek büyük aksesuarlardan kaçınılmalıdır. Aynı zamanda halka takılar da uzak durmanız gereken aksesuar şekillerindendir.

2.Kare yüz modeli

Kare bir çeneye ve geniş elmacık kemiklerine sahipseniz, yüz şekliniz kare yüz şeklidir. Bu yüz tipinde yüz, köşeli bir görünüme sahiptir.

Büyük küpeler, kısa kolyeler ve geniş güneş gözlükleri ile yüzün o sert çizgilerini yumuşatabilirsiniz. Ayrıca kare yüzü dengelemek için uzun dikey çizgisini kısaltabilecek takılar seçmeniz gerekir.

3.Elmas yüz model

Elmas yüz şekli geniş elmacık kemiklerine, dar bir çene ve dar bir alına sahiptir. Bu yüz tipinde armut, damla şeklinde küpeler, kısa veya orta boy kolyeler tercih edilmelidir. Ayrıca dikkati göz bölgesine çekmek için büyük gözlükler kullanın.

Bu yüz stiline sahipseniz parlak ve taşlı kolye gibi cesur tercihler yapın.

4. Oval yüz modeli

Çene alına göre biraz daha dar ise oval yüz şekline sahipsinizdir. En yaygın görülen yüz modeli oval yüz modelidir. Yüz keskin açılar olmadan yuvarlaktır. Bu yüzden seçeceğiniz aksesuarlar güçlü çizgilere ve geometrik şekillere sahip olmalıdır. Üçgen, çember ve kare küpeler tercih edebileceğiniz modeller arasındadır.

Oval yüz şekline sahipseniz hemen hemen bir çok takı sizin yüzünüze uygun. Sadece uzun takılardan kaçınılmalıdır. Yüz şeklîni dengeleyebilmek için daha kısa aksesuarlar tercih edin.

5. Kalp yüz modeli

Kalp yüz modelinin özellikleri geniş bir alın, geniş yanaklar ve dar bir çenedir. Bu nedenle dar olan kısmı dengelemek için katmanlı, karışık dikkat çekici kolye tercih edebilirsiniz. Yine kolye seçiminde büyük zincrili modeller tercih edin. Aynı zamanda büyük sarkık küpeler, boynunuza takacağınız şal gibi aksesuarlar hoş ve dengeli bir görüntü oluşturacaktır.

Kalp yüz modelinde tercih edeceğiniz gözlük modeli kedi gözü gibi yukarı kıvrılan çerçeveler veya büyük modeller olmalıdır.

Kusursuz görünümünüzü tamamlayacak, yüzünüzün şeklini ve güzelliğinizi ortaya çıkaracak aksesuar seçimi yaparken yazımdaki püf noktalar umarım size yardımcı olur. Aksesuar seçimi için sadece yüz şeklinizi bilmeniz yetmiyor, ten rengi de hem aksesuar modelini hem de rengini belirlemede oldukça etkilidir. Bu yüzden bir sonraki yazım ten renkleri ve aksesuar uyumu hakkında olacak. Takipte kalın.

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum