Sinema & TV

Zaman Yolculuğu Temalı Diziler-1


Onur Ömer Düzgün 2 Nisan 15:51

Kendi kuyruğunu ısıran bir yılan desem size aklınızda hemen görseli canlanır değil mi? Bitince aniden tekrar başlayan bir döngüyü, tükeniş anından sonra yeniden var oluşu simgeler genelde. İskandinav Mitolojisi’ nde ise Midgard Yılanı’ nı temsil eder. Odin, onu Midgard’ dan dünyaya atar ve “kendi kuyruğunu ısırıncaya kadar” büyüyeceğinden bahsedilir. Aynı zamanda birçok din için de sembol olmuştur.

Bizim konumuz şimdi ne dinler incelemesi ne İskandinav Mitolojisi. Mitolojik olarak, Ragnarok ikinci sezonunu yayımlandığı zaman irdeleyeceğiz. Merakla bekliyorum ama şimdi bizim konumuz zaman yolculuğu temalı dizilere genel bir bakış. Hoşumuza gidenleri gelecekte karavanımız ile ziyaret edeceğiz.

Zaman Yolculuğu dediğimizde aklınıza ilk hangi diziler geldi?

Lost, Doktor Who, The Umbrella Academy, The O.A gibi kaliteli birçok yapım var. Ben izlediklerim arasından seçimler yapıp sizlere bunlardan bahsedeceğim. Aralarında bir sıralama yok. İlerleyen zamanda bir oylama yapsak mı? Ne dersiniz?

İlk zaman yolculuğu konulu dizi önerim, eğer izlediyseniz Ouroborus’ u görünce aklınıza gelen dizi olacak. Aynen Dark’ tan bahsediyorum. Üç sezon olan dizide, Almanya’ da küçük bir kasabaya konuk oluyoruz. Kasabada yakında faaliyeti duracak olan bir nükleer santral yer alıyor. Kaybolan iki çocuğun üzerinde gelişen olaylar, radyoaktif sızıntı, solucan deliği ve zaman makineleri ile örtüşünce ortaya çok güzel bir bilim kurgu ürünü çıkıyor. Oyunculuklar, konunun işlenişi bir yana benim en hoşuma giden finaliydi çünkü hüsrana uğratmadan, tüm sorulara cevap vererek ekranlara veda etti.

Sıradaki dizimiz Outlander için biraz geçmişe gidiyoruz. 1945 yılına vardığımızda karşımızda hemşire Claire Randall ile karşılaşıyoruz. Claire ve eşi tatil için gittikleri İskoçya’ da, Claire esrarengiz bir şekilde 1743 yılına yolculuk ediyor. Ne yazık ki zaten evli ve eşini seven hemşire, 1743 yılında İskoç savaşçı Jamie ile evlenmek zorunda kalıyor. Hem iki zaman dilimi arasında hem iki aşk arasında sıkışıp kalıyor. Başlarda merakla izlediğim dizi bir süre sonra beni sıkmaya başladı. Belki izlediğim dönemle alakalıdır bilemiyorum. Bu yüzden ikinci sezondan sonra “daha sonra devam etmek üzere” ara verdim.  Bu asla sizin de sıkılacağınız anlamına gelmiyor değil mi?

Sırada hangi dizi var?

Dizimizin konusu biraz klişe gelebilir ama zaman yolculuğu konusunda özgün senaryo bulmak çok zor artık. O yüzden bu durum diziyi izlemenize engel olmasın. Konusuna gelince, ilerleyen zaman diliminde insan nüfusu oldukça azalıyor ve yok olma tehlikesi altında. Bir grup, zamanda yolculuk etmeyi keşfediyor. (Burada küçük bir detay vereceğim, zaman yolculuğunda dünyada henüz ölmüş kişileri seçiyorlar. Bedensel bir yolculuk yerine bilinçsel aktarım yolculuğu yapılıyor. Bu da bazı olumsuz durumları beraberinde getiriyor.) Kendilerine “Travellers” ismini verip, geçmişe dönüp, dünyanın sonunu getiren durumu ortadan kaldırmak istiyorlar. Elbette istemeleri olacak anlamına gelmiyor. Gruptaki her kişi farklı bir konu hakkında uzman. Üçüncü sezonunda final yapan diziyi severek izlemiştim. Dizilerin fazla uzun olmasını sevmem. Ama bu dizi için "keşke bir sezonu daha olsaydı" demiştim.

Sıradaki dizimiz hem polisiye hem bilim kurgu. 2077 yılında geçiyor. Sistemi beğenmeyen ve düzeltmek isteyen bir grup saldırılar düzenlemeye başlıyor. Saldırılar nedeniyle grup terörist bir grup olarak lanse ediliyor. Son saldırıdan sonra grup üyeleri yakalanıyorlar ve idam cezasına çarptırılıyor. Halk ortasında idam edilecekken bir ışık beliriyor ve ortadan kayboluyor. Onlar ile birlikte muhafız polisleri Kieara da ortadan kayboluyor.  Mahkumlar geçmişte, hükûmetler ile temasa geçerek, gelecekteki hükûmet ile girdikleri savaşı kazanmak istiyor. Kiera ise onları yakalayıp, geleceğe geri götürmek için peşlerine düşüyor. Süper üniformalı, gelecekten gelen ajan acaba başarılı olacak mı? Merak edenler Continuum izleyebilirler.

Devamı haftaya diyelim mi?

Anlatmak istediğim zaman yolculuğu temalı birkaç daha yapım var. O yüzden bu hafta virgül koyup, haftaya devam edelim diyorum. Sizlere basım aşamasında olan kitabımdan sevdiğim bir alıntı bırakıyorum: “Her şey bir döngünün içerisinde. Döngüye hareket veren ise zaman. Zaman da su gibi. Onun önünde duramazsın. Seni götürür. İstediğin kadar engel koy, yıkmanın bir yolunu bulur. Onu ancak kanallar açarak kontrol edebilirsin. Kanallar daha sonra döngüye bağlanır ve tekrar başlatır olacakları.”

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum