Sinema & TV

Zaman Yolculuğu Temalı Diziler-2


Onur Ömer Düzgün 20 Nisan 06:24

“Zaman öldürmek en pahalı harcamadır” demişler. Çok yerinde bir söz değil mi? Harcamalarımız sonucunda aldığımız ürünlerden memnun kalmazsak iade etme şansımız olur. Ama zaman konusunda bu böyle değil. Belki bu yüzden insanlar zamanda yolculuk temalı dizileri daha fazla seviyor ve ilgi duyuyor. Geçen hafta döngü temalı dizilerden bahsetmiştik. Liste kabarık olunca birazı bu haftaya sarktı.

İlk dizimizin ismi Timeless. Kötü emeller için çalınan bir zaman kapsülünü, tekrar ele geçirebilmek ve olası sorunları önlemek için kurulan bir ekibin başından geçenleri konu alıyor. Ekibimizde bir asker, bir tarih profesörü ve bir bilim insanı bulunmakta. Zaman kapsülünü çalan kötü adamımız Garcia Flynn’ in  geçmişi, gelecekte yapacaklarının teminatını vermekte. Flynn, geçmişi baştan değiştirip, zamansal kırılmalar yaratma derdinde.  Bu yüzden iki taraf zamanda resmen yakalamaca oynuyor. Şimdi bana “zaman kapsülü çalındıysa ekip nasıl zamanda yolculuk edebiliyor?” diye sorduğunuzu duydum. Kapsülün bir de prototipi var. Dizide benim en hoşuma giden yerlerden birisi, ekibin geçmişte kendilerini gelecekteki ünlülerin isimlerini kullanıp tanıtmaları oldu. Oldukça eğlenceli geliyor. İki sezon olan dizi sonu açık bir şekilde final yaptı.

Şimdiki zaman yolculuğu konulu dizimiz ise Dirk Gently’ nin Holistik Dedektif Ajansı. Spoiler vermeden ana hatları ile izah etmesi zor bir dizi. Dizi otel odasında yaşanmış bir cinayet ile başlıyor. Duvarlar yerden tavana kadar kanla kaplanmış. Bunu gören ve odadan sorumlu otel çalışanımız Todd var. Todd hasta kız kardeşine bakıp, ev kirasını ödemek için avans istiyor ama patronu bu olaya müdahil olduğu için onun işine son veriyor. Moral bozukluğu içinde evine döndüğünde ise, evine gizlice girmiş, olay hakkında Todd’ u sorgulamak isteyen Dirk Gently ile karşılaşıyor. Dirk Gently, kendini “bütünsel dedektif” olarak tasvir ediyor. Kısaca “evrende olan her olay birbiri ile ilişkilidir” diyor. İkilinin tanışması sonrası macera başlıyor. En küçük bir detayda spoiler verme durumum var. O yüzden susuyorum. Dizinin oyuncu kadrosunun seçimi de çok başarılı. Severek izleyeceğiniz bir dizi bence.

Başka hangi diziler kaldı?

Bu dizimizin konusu, çok küçük de olsa sevdiğim bir filme benziyor. “Bugün aslında dündü” filmini izleyen var mı aranızda? Televizyon programcısını canlandıran Bill Murry ne yapsa etse hep aynı günü yaşıyordu. Russian Doll dizimizde de kahramanımız Nadia hep otuz altıncı yaş gününü yaşıyor. “Nesi var işte çok güzel, hem yaşlanmıyor hem mutlu bir günü yaşıyor” demeyin hemen. Birincisi her gün bal yeseniz bile bıkarsınız. İkincisi gecenin sonunda Nadia ölüyor. Öldükten sonra kendini partinin olduğu yerdeki tuvalette buluyor. Ne yapsa gecenin sonucunu değiştiremiyor. O döngüye kısılıp kalıyor. Bir süre sonra kendisi gibi döngü içerisinde olan Alan ile tanışıyor. İkinci sezonu yakında yayımlanacak olan dizi, ilginizi çekecektir.

Bu dizimiz ise retrofütüristik bir amazon dizisi. Tales From the Loop. Dizimiz küçük bir kasabada geçiyor. Bu kasabadan kişisel öyküler, hayat hikayeleri anlatılıyor. Bu anlatım sırasında bazen zaman duruyor, bazen su gibi akıyor. Her öykü küçükte olsa diğer öyküler ile bağlanıyor. Drama ve bilim-kurguyu ustaca birleştiriyor. İlgi çekici bir dizi ama aralarda sıkılmadığımı söyleyemem. Yine de denemekte fayda var.

Sona hangi diziyi sakladım?

Yazımızın son dizisi Umbrella Academy. Çok sevilen bir çizgi roman uyarlaması olan dizide, farklı yerlerde aynı gün doğan yedi çocuk konu ediliyor. Çocukların özel güçleri var. Birisi ölüler ile konuşuyor, diğeri zamanda yolculuk ediyor, öteki ise insanlara istediklerini yaptırıyor. Akademi denilen evde yaşayıp, eğitimlerini alıyorlar. Ancak zamanla işler istenildiği gibi gitmiyor ve evden ayrılmalar oluyor. Babaları öldüğü zaman evlatlık kardeşler akademide birleşiyor ve macera başlıyor. Dizi konusu, nereye gideceği tahmin edilmesi zor ve eğlenceli. Bu yüzden izlenmeye değer.

Sizlere hazırladığım listemizin sonuna geldik. Eğer “ben dizi sevmiyorum, zaman yolculuğu temalı film yok mu?” diye sorarsanız sizlere, Zaman Yolcusunun Karısı, Yıldızlar Arası, Tenet, Göl Evi, Geleceğe Dönüş serisi” filmlerini önerebilirim. Hatta bunları da inceleyelim değil mi?

Son olarak çok sevdiğim bir kitaptan, güzel bir bilmece ile bitirelim. Bakalım kimler bilecek?

“Bu şey yutar tüm şeyleri,

Kuşları, hayvanları, ağaçları, çiçekleri,

Kemirir demiri, ısırır çeliği,

Un ufak eder sert taşları,

Öldürür kralları, harap eder kasabaları,

Ve yerle bir eder yüce dağları?”

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum