Sağlık

Zayıflama İğnesi ve Obezite


Konuk Yazar 9 Şubat 16:43

Obezite, çağımızın en büyük sağlık problemlerinden biridir. Kendi başına çok sıkıntılı bir durum yaratmakla beraber pek çok hastalığı beraberinde getirir. Mesela; hipertansiyon ve şeker gibi... Hepimizin hayali olan güzel görünmenin de başlıca etkenlerinden biridir aynı zamanda.

Halihazırda ilaç ruhsatı almış ve endikasyonu obezite olan iki ürün bulunmaktadır. Bunlardan biri orlistat molekülüdür. Yağ molekülünün bağırsaklarda emilimini, fiziksel yolla durdurur. Böylece günlük alınan kaloriyi düşürür. Orlistat molekülü, emilimi olmaması ve metabolizmaya girmemesi açısından avantaj sağlasa da gastrointestinal yan etkileri kullanımına engel arz etmektedir. Bunlardan en sıkıntılısı yağlı dışkılama ve tuvaleti tutmakta zorlanmaktır ki bu da günlük hayatı zora sokar. Bu sebepten pek çok hasta tarafından tercih edilmemektedir.

Bu ilaçları SGK karşılamıyor

Diğer zayıflama ilacı ise liraglutid etken maddeli; beyaz, renksiz bir yapıda enjektabl formdadır. Soğuk zincir ürünüdür ve buzdolabında saklanır. Siz de aldığınızda buzdolabının kapağında saklamalısınız. Normal reçete ile satılan ilacın fiyatı oldukça yüksektir. SGK bu ilacı karşılamaz. Tıbbi ruhsatı obezite üzerine alınmıştır fakat ilk keşfi şeker ilacı olaraktır. Şeker ilacı olması için üzerinde çalışmalar yapılırken ilacın, hastalarda dramatik kilo düşüşlerine yol açtığı gözlemlenmiştir. Sonrasında obezite ilacı olarak piyasaya sürülmesine karar verilmiştir. Bu ilaç sayesinde iştahınızı kontrol edebilirsiniz. Çünkü karnınızın daha dolu olduğunu hissedip daha az açlık hissetmenize neden olmaktadır. 75 yaş üzeri hastalarda işlemediği için kullanımı önerilmez. Aynı şekilde karaciğer ve böbrek rahatsızlığı olan hastalar da kullanmamalıdır ve diyabet ilaçlarının yerine geçemez. İlaç çoğu hastada, ilk üç ayın bitiminde %10 civarında kilo kaybını sağlamaktadır.

Peki, "İnsülin direnci nedir?" biraz bundan bahsedelim. Besinleri yediğimiz andan itibaren sindirim başlıyor ve besinler glukoza dönüşüyor. Kana karışan glukoz, hücrelerin içerisine girmek istiyor. Bunun gerçekleşebilmesi için insüline ihtiyaç vardır. Çünkü insülin, hücrenin kapısını açarak glukozu içeri alır ve hücre enerji üretir. Eğer vücutta insülin direnci varsa bu gerçekleşmez ve bu durumda hücre glukozdan yararlanamaz. Dolayısıyla açlık bastırılamaz. Hasta daha çok yemek yeme eğilimi gösterir. Tabii kanda da devamlı glukoz seviyesi artar. Böylece diyabet hastalığı başlamış olur. İnsüline hücrelerin tepkisiz hale gelmesi olayına "insülin direnci" diyoruz. İşte liraglutid etken maddesinin yaptığı ise insülin direncini düşürmektir. Aynı zamanda gastrointestinal boşalmayı da yavaşlatır ve zor acıkırız.

Zayıflama iğnelerini kimler kullanmamalı?

  • 75 yaş üzerindeki ve 18 yaş altındaki hastalar
  • Böbrek ve karaciğer yetmezliği olan hastalar
  • Gebelik ve laktasyon dönemindeki hastalar
  • Pankreatit geçirmiş veya ailede öyküsü olanlar
  • Tiroid noduler kanser hastaları veya aile öyküsü olanlar

İlacın pek çok yan etkisi de bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi, kullanımına devam edilemeyecek derecede etkin bir bulantı hissidir. Bazı hastalar gün boyu bu bulantıyı çekerler. Bir diğeri ise hazımsızlık, şişkinlik ve diğer gastrointestinal yan etkilerdir. Yan etkileri minimuma indirmek için dozu artırarak kullanılmalıdır. 0.6 doz ile başlanmalı ve her hafta 1.2, 1.8, 2.4 ve sonunda etkin doz olan 3'e cıkana kadar kademeli arttırılmalıdır. İlaca başlamadan evvel karaciğer ve böbrek fonksiyonlarına bakılmalı, kan testleri yapılmalıdır. Ardından doktor kontrolünde başlanmalıdır. Tedaviye 3 ay boyunca devam edilmelidir.

Kullanım bilgisi

İlaç aç veya tok karnına alınabilir. Her gün aynı saatte alınmasına dikkat etmek gerekir. İlaç kalem formundadır ve kutudan 3 adet çıkmaktadır. Kullanımında her defasında yeni bir iğne ucu takılmalı ve ilk kullanımda içindeki havası alınmalıdır. Üst kısmından çevirerek dozunu ayarlayabilirsiniz. Kol bacak ve göbek çevresinden uygulanabilir; her defasında aynı yerden uygulama yapmamalıyız . Enjeksiyon bölgesinde meydana gelecek yan etkiler böylece azaltılır. İnatçı ve yoğun bir karın ağrısı pankreatit belirtisi olabileceğinden çok acil bir şekilde sağlık kurumuna başvurulmalıdır. Doktor kontrolünde kullanmayı unutmayalım. Sağlık dolu günler dilerim.

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum