Sanat

Zıt Seslerin Armonisi: En Güzel Aşk Düetleri


Onur Ömer Düzgün 15 Ekim 10:01

Zıtlıkların bir araya gelmesiyle oluşan armoniyi sever misiniz? Peynir ile reçel yemek gibi mesela... Gerçi hayat zaten bunun üzerine kuruludur. Hüzün olmadan sevinç bile buruktur ki dram filmlerinin içinde bir parça da olsa komedi vardır. "Konu nereye gelecek?" diye düşünmeden açıklayayım. Karavan ile bu hafta en güzel düetlere konuk olacağız.

düet

Hayatımızın bu karşıtlık üzerine kurulu olduğunu filozoflar yin ve yang ile açıklamaya çalışmış. Türk Mitolojisi'nde de bu zıtlık Bükrek ve Sangal ile ifade edilmiş. Buna ister zıtlık deyin; ister birbirini tamamlama... Önemli olan bir arada bulunmaları. Başarılı düetlerde genelde zıt sesler bir araya gelir. Dinledikçe dinleyesiniz gelir o şarkıları.

Alla Beni Pulla Beni

Şarkının güzelliğine geçmeden önce Türk Müzik Tarihi'nin bir ilkini yaşattığını anlatayım. Şarkı aynı müzik ve altyapı kullanılmış ama sözleri değiştirilmiş bir şarkı. Merak edenler için altyapı ve müziği ilk önce Harmoniler grubu 1963 yılında "Çıt Çıt Twist" parçasında kullanmışlar. Seneler sonra ise Barış Manço aynı müziğin ve altyapının üstüne "Alla Beni Pulla Beni" şarkısını yazmış. Ayrıca türküyü de "Çıt Çıt Çedene" olarak okumuş. İyi ki de okumuş. Şarkının içinde bir sefer bile "aşk" ifadesi geçmediği halde "aşkı" ne güzel tasvir ediyor. Şarkının kadın vokali ise Barış Manço'nun piyanist kuzeni Deniz Tüney. Ses eğitimi almamış Deniz Hanım "O tiz seslere nasıl çıkacağımı bilemedim. Çok korktum." demiş.

https://www.youtube.com/watch?v=HOm0eWjzIyQ

İki Yabancı

Sevip henüz kavuşamayanların şarkısından, sevip ayrılanların şarkısına geçiş yapıyoruz. İki sevgilinin ayrıldıktan sonra bile tartışmaya devam ettiği bu şarkıda suçlamalar devam ediyor. Birisi "sen her güzeli çirkin yaparsın" derken diğeri "bağışlayan hep ben oldum" diyor. Bizlere acıklı bir aşk hikayesi anlatıyor. Bu aşk hikayesini anlatanlar Teoman ve Şebnem Ferah olunca şarkı bitmesin istiyorsunuz. Neticede keşke hiçbir seven sevdiği ile yabancı olmasa keşke.

https://youtu.be/-PSdo6mfgwQ

Herr Mannelig

Aşk hikayesi denilince aklıma hemen bu balad geliyor. Trol kızı, dağda genç şövalye Herr Mannelig'i görür. Aşık olur ve Mannelig ile evlenmek istediğini söyler. Bay Mannelig teklifi kabul etsin diye; ona atlar, inekler, kılıçlar, altınlar, değirmenler hediye edeceğini söyler. Mannelig teklifi kabul ederse trol kız, insan olacaktır. Ama Mannelig teklifi kabul etmez. Çünkü ona zaten köydeki tüm kızlar aşıktır. Trol kız acısıyla eve kapanır ağlamaya başlar. Onun haykırışını duyan hayvanlar da onunla birlikte ağlar ama kızın göz yaşı dinmez. Ben bu şarkıyı Haggard'dan dinlemeyi seviyorum. Düet kısmı sonunda Mannelig'in verdiği cevap ile sağlanmış.

https://www.youtube.com/watch?v=Q2FvEb59lQY

Aşk Kitabı

Aşkın ayrılık demek olduğunu anlatan bir şarkıda sıra. "Her sevenin başına gelecek" diyor Ahmet Selçuk İlkan. Bu kitabın sonu hep böyle biter. "Seversin seversin bak, ne hale gelirsin?" diyerek bitiriyor. Şarkıyı besteleyen Coşkun Sabah da Ümit Besen de güzel söylemiş. Ama şarkı kendini Nilüfer ile bulmuş. Ardından Hayko Cepkin ile düet yapınca şarkı arşa ulaşmış. Gerek seslerin uyumu gerek yeniden yorumlanması bakımından benim çalma listemde hep ilk onda yer alır.

https://youtu.be/IznH0iNTuQk

Yine Sevebilirim

"Aşk ayrılıktır." dedik ve kabullendik. Her kabulleniş ise yeni bir başlangıca gebedir. Yeni başlangıçlar ise "yine sevmek" ile olur. Kitap ve şiirleri ile tanıdığımız Tuna Kiremitçi yazdığı şiirleri bestelemiş. Ortaya güzel eserler çıkmış. Yıldız Tilbe ile yaptıkları düet olan "Yine Sevebilirim" buna en güzel örnek. Aslında gerçeği söylemek gerekirse seçim yapmakta çok zorlandım. Çünkü Sena Şener ile yaptığı "Birden Geldin Aklıma" da oldukça başarılı. Ben seçimi size bıraktım.

https://youtu.be/j8OjXywkU18

Love the Way You Lie

Farklı bir tarzdan bonus bir düet ile devam edelim. Eminem şarkıda bazen "aşk aslında acı çekmektir" derken en sonunda "ya benimsin ya kara toprağın"a bağlıyor. Bir ilişkide olması gereken tüm iniş çıkışlardan bahsetmiş. Kısa süreli ayrılıklar sonrası birleşmeler, aşktan nefes alamamak, mutlu mesut anlar... Şarkıyı efsane yapan ise "Orada dur ve ağlamamı duy, yalanlarını seviyorum" diyen Rihanna.

https://youtu.be/Ul-b1-ar0p0

Çok yazdım az şarkı seçtim sanırım. "Tadı damağımızda kaldı" derseniz devamı gelir. Onur Ömer'in Karavanı'nda şarkı listeleri hiç bitmez. İstemeniz yeterli. Siz sadece beğendiğinizi belli edin, müzikle kalın...

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum