Dijital Oyun

Zombi Avı Başlasın: Dying Light 2 Geliyor


Alp Eren Akkaya 1 Eylül 14:06

Dying Light 2, 7 Aralık 2021 tarihinde piyasaya çıkacak. Dying Light'ın ilk oyununda Türkçe altyazı vardı. Ancak yapımcılar, oyunun çıkmasından çok sonra eklemişti. Görünen o ki Türk oyuncuların ilgisinden hoşnut kalmış olacaklar ki ikinci oyunda direkt olarak Türkçe altyazı eklemişler. Aslında Türkçe altyazı konusu dünya gündeminde büyük bir sıkıntı olarak görülmekte. Çoğu büyük firma (EA, Ubisoft vb.) Türkçe altyazı ya da Türkçe seslendirme yolunda yürümese de Techland gibi küçük bir firmanın Türkçe altyazı koyması sevindirici. Darısı büyük oyun yapımcılarının başına diyelim.

https://www.youtube.com/watch?v=UwJAAy7tPhE

Fiyatlandırma   

Yapılan açıklamaya göre Dying Light 2: Stay Human, 7 Aralık 2021 tarihinde PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox Series X/S, Xbox One ve PC platformları için çıkış yapacak. Şu anda ön siparişe açık olan oyunun fiyatları ise şu şekilde:

PC (Steam)

  • Dying Light 2: 349 TL
  • Deluxe Dying Light 2 : 469 TL
  • Ultimate Dying Light 2 : 599 TL

PlayStation Store

  • Dying Light 2: 469 TL
  • Deluxe Dying Light 2 : 569 TL
  • Ultimate Dying Light 2 : 709 TL

Xbox Store

  • Dying Light 2: 470 TL
  • Deluxe Dying Light 2 : 575 TL
  • Ultimate Dying Light 2 : 700 TL

Türkçe altyazıdan bahsetmişken bir de Türkiye fiyatlandırmasına bakmak gerek. Ülke şartlarında bizim için yüksek bir para gibi görünse de aslında dolar kurunu hesaba kattığımızda yapımcılarında elinden pek bir şey gelmediği açık. Türkçe altyazı eklenmesi tabii ki çok güzel ancak Dying Light'ın, Türkiye pazarında ilk oyunu kadar başarılı olacağını düşünmüyorum.

Oyunu kısaca özetleyelim

İlk oyunu oynamayan okurlarımız için özetlemek gerekirse; Dying Light bir açık dünya zombi oyunu. Hikâyeyi takip ederken zombileri biçtiğiniz, öldürdükçe seviye atladığınız bir oyun. Levellerinizle beraber, karakterin farklı özelliklerini açarak ilerliyorsunuz. Parkur yaparak, yakın mesafe ve uzun mesafe silahlarını kullanarak zombilerle mücadele ettiğimiz bir aksiyon oyunu.

İki oyununun karşılaştırması

İlk oyunda, parkur seviyeleri ve kaçış mekaniklerini çok beğenerek oynamıştım. İkinci oyundan yayınlanan fragmana bakacak olursak; oyun bu mekanikleri koruyup üstüne ekleyerek ilerlemiş. Aksiyon tarafı da gayet güzel geliştirilmiş. İlk oyundan farklı olarak, artık uzak mesafe silahlarını elde etmemiz daha zorlaşmış gibi görünüyor. Ama yakın mesafe silahlarındaki çeşitliliğin artmasının, bunu bize çok hissettirmeyeceğini umuyoruz. Oyundaki uzuv parçalama derecesi de, kat kat artmış. Zombileri istediğimiz gibi parçalayabiliyoruz. İlk oyunda genelde açık alanda görevlerimizi yaparken ikinci oyunda daha çok bina içinde geçen görevleri kovalayacağız gibi görünüyor. Bunu da şuna bağlayabiliriz; ilk oyundan sonra geçen zamandan dolayı, dışarıda kolayca elde edebileceğimiz kaynaklar tükenmiş durumda. Daha çok zombi yuvası olan evlerde, binalarda daha değerli eşyalar var. Tabii istediğimiz bir şeyi bulabilmek için, artık daha fazla risk almak durumundayız. Zombi çeşitliliği konusunda da geliştirmeler mevcut. Artık daha farklı zombi tipiyle mücadele edeceğiz.

RPG (rol yapma) türünde olacak

Artık yaptığımız seçimler, oyunun gidişatına etki edecek . Kıyamet sonrası bir dünyada bulunan, üç farklı grup arasında gelgitler yaşayacağız. Bu yüzden yaptığımız her seçim oyunun sonuna ve gidişatına etki edecek. Ancak saymakla bitiremeyeceğimiz kadar çok oyunda yapımcılar, bizleri bu vaatlerle kandırdı. Bu yüzden ben, bu konuda beklentilerimi düşük tutuyorum ki size de bunu öneririm. Ne zaman bu vaatlere kandıysam sonu hüsran oldu. Örneğin yapımcılar, Cyberpunk 2077’de yaptığımız seçimlerin oyunun sonuna büyük etki edeceğini söylemişti. Ancak pek de beklediğimiz gibi olmamıştı. Oynayanlarınız bilecektir ki oyunda yaptığımız seçimler oyunun sadece ara sahnelerine etki etmiş, oyunun sonunu değiştirmemişti.

Peki, siz oyun hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce ikinci oyun, yaklaşık 7 yıl süren bu bekleyişe değecek mi? Fikirlerinizi yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Bir önceki yazıma göz atmak isterseniz link burada.

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum